PS10KV60-104A3030-PM
PS10KV60-104A3030-PM
Part NumberPS10KV60-104A3030-PM
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PS10KV60-104A3030-PM - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Trimmer Potentiometers
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAmphenol Piher Sensing Systems
SeriesPS10
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance100 kOhms
Power (Watts)0.15W
Tolerance±30%
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRound - 0.406" Dia x 0.224" H (10.30mm x 5.70mm)
PS10KV60-104A3030-PM - Related Products
More >>
PS10KV60-104A3030-PM Amphenol Piher Sensing Systems, 100 kOhms 0.15W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Carbon 1 Turn Top Adjustment, PS10 View