PS10MV50-503A3030-PM
PS10MV50-503A3030-PM
Part NumberPS10MV50-503A3030-PM
Detailed Description
PS10MV50-503A3030-PM - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Trimmer Potentiometers
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAmphenol Piher Sensing Systems
SeriesPS10
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance50 kOhms
Power (Watts)0.15W
Tolerance±30%
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRound - 0.406" Dia x 0.224" H (10.30mm x 5.70mm)