NT2016SA-16.368000 MHZ-NTG1
NT2016SA-16.368000 MHZ-NTG1
Part NumberNT2016SA-16.368000 MHZ-NTG1
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case4-SMD, No Lead
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
NT2016SA-16.368000 MHZ-NTG1 - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Oscillators
Datasheet
Standard Package10000
ManufacturerNDK America, Inc.
SeriesNT2016SA
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Base ResonatorCrystal
TypeTCXO
Frequency16.368MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±500ppb
Absolute Pull Range (APR)-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)1.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)