HMLQ20160H-1R0MDR
HMLQ20160H-1R0MDR
Part NumberHMLQ20160H-1R0MDR
Datasheet
Package / Case0806 (2016 Metric)
Detailed Description
HMLQ20160H-1R0MDR - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerDelta Electronics/Cyntec
SeriesHMLQ20160H
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreMetal
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)2.7A
Current - Saturation2.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)96mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package0806
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)