HCB0750-121L
HCB0750-121L
Part NumberHCB0750-121L
Detailed Description
HCB0750-121L - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerDelta Electronics/Components
SeriesHCB0750
PackagingCut Tape (CT)
Material - Core-
Inductance120nH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)48A
Current - Saturation42A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)0.19mOhm
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.283" L x 0.276" W (7.20mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)