ECS-40-20-4XDN
ECS-40-20-4XDN
Part NumberECS-40-20-4XDN
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseHC-49/US
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
ECS-40-20-4XDN - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package200
ManufacturerECS Inc.
SeriesHC-49USX-DN
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency4MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC-49/US
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)