CX0805MRX7R7BB104
CX0805MRX7R7BB104
Part Number CX0805MRX7R7BB104
Manufacturer Yageo
Description CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 0.1µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
CX0805MRX7R7BB104 - Product Attributes
Categories
Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet EMI Filter X2Y Series
Standard Package 1
Manufacturer Yageo
Series X2Y®
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Capacitance 0.1µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL (X2Y)
Ratings -
Applications Bypass, Decoupling
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)