CX1206MKX7R6BB474
CX1206MKX7R6BB474
Part NumberCX1206MKX7R6BB474
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case1206 (3216 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CX1206MKX7R6BB474 - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerYageo
SeriesX2Y®
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesLow ESL (X2Y)
Ratings-
ApplicationsBypass, Decoupling
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Size / Dimension0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)