CX0603MRX7R0BB152
CX0603MRX7R0BB152
Part Number CX0603MRX7R0BB152
Manufacturer Yageo
Description CAP CER 1500PF 100V X7R 0603
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 1500pF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
CX0603MRX7R0BB152 - Product Attributes
Categories
Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet EMI Filter X2Y Series
Standard Package 4000
Manufacturer Yageo
Series X2Y®
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Capacitance 1500pF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL (X2Y)
Ratings -
Applications Bypass, Decoupling
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.030" (0.75mm)