CR2512-JW-750ELF
CR2512-JW-750ELF
Part NumberCR2512-JW-750ELF
Detailed Description
CR2512-JW-750ELF - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package4000
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCR2512
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance75 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
Base Part NumberCR2512
CR2512-JW-750ELF - Related Products
More >>
CR2512-JW-750ELF Bourns Inc., 75 Ohms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Thick Film, CR2512 View