CR2512-FX-62R0ELF
CR2512-FX-62R0ELF
Part NumberCR2512-FX-62R0ELF
Detailed Description
CR2512-FX-62R0ELF - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCR2512
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance62 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.75mm)