CP00051R000JE14
CP00051R000JE14
Part NumberCP00051R000JE14
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseAxial
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CP00051R000JE14 - Product Attributes
Categories Resistors / Through Hole Resistors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerVishay Dale
SeriesCP
PackagingBulk
Part StatusActive
Resistance1 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)
Height - Seated (Max)-
Number of Terminations2
Failure Rate-
CP00051R000JE14 - Related Products
More >>
CP00051R000JE14 Vishay Dale, 1 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Wirewound, CP View