CFG0612-FX-R010ELF
CFG0612-FX-R010ELF
Part NumberCFG0612-FX-R010ELF
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CFG0612-FX-R010ELF - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package4000
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCFG
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance10 mOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package0612
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Base Part NumberCFG0612
CFG0612-FX-R010ELF - Related Products
More >>
CFG0612-FX-R010ELF Bourns Inc., 10 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil, CFG View
CFG0612-FX-R005ELF Bourns Inc., 5 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil, CFG View