CFG0612-FX-R005ELF
CFG0612-FX-R005ELF
Part Number CFG0612-FX-R005ELF
Description RES 0.005 OHM 1% 1W 1206
Package / Case Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 5 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Payment Methods
Delivery Services
CFG0612-FX-R005ELF - Product Attributes
Categories
Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet CFG Series, Metal Foil Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Bourns Inc.
Series CFG
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Resistance 5 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Foil
Features Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package 0612
Size / Dimension 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate -
CFG0612-FX-R005ELF - Related ProductsMore >>
CFG0612-FX-R005ELF
Bourns Inc., 5 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil, CFG
View
CFG0612-FX-R010ELF
Bourns Inc., 10 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil, CFG
View
CFG0612-FX-R010ELF
CFG0612-FX-R005ELF