CDRH8D38NP-470NC
CDRH8D38NP-470NC
Part NumberCDRH8D38NP-470NC
Detailed Description
CDRH8D38NP-470NC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCDRH8D38
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±30%
Current Rating (Amps)1.42A
Current - Saturation1.52A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)189mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)