CDRH74NP-181MC-B
CDRH74NP-181MC-B
Part Number CDRH74NP-181MC-B
Description FIXED IND 180UH 420MA 980 MOHM
Package / Case Nonstandard
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 180µH Shielded Inductor 420mA 980mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
CDRH74NP-181MC-B - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet CDRH74
Standard Package 1
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series CDRH74
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 180µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 420mA
Current - Saturation -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 980mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 1kHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)