CDRH74NP-180MC-B
CDRH74NP-180MC-B
Part Number CDRH74NP-180MC-B
Description FIXED IND 18UH 1.31A 91 MOHM SMD
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 18µH Shielded Inductor 1.31A 91mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
CDRH74NP-180MC-B - Product Attributes
Datasheet CDRH74
Standard Package 1000
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series CDRH74
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ferrite
Inductance 18µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.31A
Current - Saturation -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 91mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 1kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)