CDRH6D38NP-5R0NC
CDRH6D38NP-5R0NC
Part NumberCDRH6D38NP-5R0NC
Detailed Description
CDRH6D38NP-5R0NC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCDRH6D38
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreFerrite
Inductance5µH
Tolerance±30%
Current Rating (Amps)2.9A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)24mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)