CDRH5D16NP-6R8NC
CDRH5D16NP-6R8NC
Part Number CDRH5D16NP-6R8NC
Description FIXED IND 6.8UH 1.7A 84.3 MOHM
Package / Case Nonstandard
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 6.8µH Shielded Inductor 1.7A 84.3mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
CDRH5D16NP-6R8NC - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet CDRH5D16 Series
Standard Package 1000
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series CDRH5D16
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 6.8µH
Tolerance ±25%
Current Rating (Amps) 1.7A
Current - Saturation 1.8A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 84.3mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.220" L x 0.220" W (5.60mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)