CDRH125NP-5R8NC
CDRH125NP-5R8NC
Part NumberCDRH125NP-5R8NC
Detailed Description
CDRH125NP-5R8NC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCDRH125
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance5.8µH
Tolerance-20%, +30%
Current Rating (Amps)4.4A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)21mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test7.96MHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)