CD75NP-100KC
CD75NP-100KC
Part NumberCD75NP-100KC
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CD75NP-100KC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCD75
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)2.3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
CD75NP-100KC - Related Products
More >>
CD75NP-150KC Sumida America Components Inc., 15µH Unshielded Inductor 1.8A 90mOhm Max Nonstandard, CD75 View
CD75NP-330KC Sumida America Components Inc., 33µH Unshielded Inductor 1.2A 130mOhm Max Nonstandard, CD75 View
CD75NP-100KC Sumida America Components Inc., 10µH Unshielded Inductor 2.3A 70mOhm Max Nonstandard, CD75 View