CD43NP-470KC
CD43NP-470KC
Part NumberCD43NP-470KC
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CD43NP-470KC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1500
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCD43
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)440mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)844mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
CD43NP-470KC - Related Products
More >>
CD43NP-100MC Sumida America Components Inc., 10µH Unshielded Inductor 1.04A 182mOhm Max Nonstandard, CD43 View
CD43NP-470KC Sumida America Components Inc., 47µH Unshielded Inductor 440mA 844mOhm Max Nonstandard, CD43 View
CD43NP-680KC Sumida America Components Inc., 68µH Unshielded Inductor 370mA 1.117Ohm Max Nonstandard, CD43 View