BZ094B153ZNBA1
BZ094B153ZNBA1
Part NumberBZ094B153ZNBA1
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseBZ09, 2 Lead
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BZ094B153ZNBA1 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package400
ManufacturerAVX Corporation
SeriesBestCap® BZ
Part StatusActive
Capacitance15mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated4.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)300mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationSMD (SMT) Tabs
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseBZ09, 2 Lead
Lead Spacing-
Size / Dimension0.669" L x 0.591" W (17.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.094" (2.40mm)
Operating Temperature-20°C ~ 70°C