BZ055B153ZSB
BZ055B153ZSB
Part NumberBZ055B153ZSB
Detailed Description
BZ055B153ZSB - Product Attributes
SeriesBestCap® BZ
PackagingTray
Part StatusActive
Capacitance15mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)250mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing-
Size / Dimension0.787" L x 0.591" W (20.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.106" (2.70mm)
Operating Temperature-20°C ~ 70°C