BZ055B333ZSB
BZ055B333ZSB
Part NumberBZ055B333ZSB
Detailed Description
BZ055B333ZSB - Product Attributes
SeriesBestCap® BZ
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance33mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)125mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing-
Size / Dimension0.787" L x 0.591" W (20.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
Operating Temperature-20°C ~ 70°C