BZ055A333ZSB
BZ055A333ZSB
Part NumberBZ055A333ZSB
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseBZ05, 3 Lead
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BZ055A333ZSB - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package400
ManufacturerAVX Corporation
SeriesBestCap® BZ
PackagingTray
Part StatusActive
Capacitance33mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)250mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationSMD (SMT) Tabs
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseBZ05, 3 Lead
Lead Spacing-
Size / Dimension0.787" L x 0.591" W (20.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Operating Temperature-20°C ~ 70°C