B78108S1682K000
B78108S1682K000
Part NumberB78108S1682K000
Detailed Description
B78108S1682K000 - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerEPCOS (TDK)
SeriesBC
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)670mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)510mOhm Max
Q @ Freq65 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant75MHz
Ratings-
Operating Temperature-
Inductance Frequency - Test7.96MHz
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm)