AL12B28N0GTR
AL12B28N0GTR
Part NumberAL12B28N0GTR
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
AL12B28N0GTR - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAVX Corporation
SeriesAL
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreAir
Inductance28nH
Tolerance±2%
Current Rating (Amps)4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6mOhm Max
Q @ Freq105 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant1.8GHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.270" L x 0.120" W (6.86mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.18mm)
AL12B28N0GTR - Related Products
More >>
AL12B28N0GTR AVX Corporation, 28nH Unshielded Wirewound Inductor 4A 6mOhm Max Nonstandard, AL View