AL12A08N0GTR
AL12A08N0GTR
Part NumberAL12A08N0GTR
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
AL12A08N0GTR - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAVX Corporation
SeriesAL
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreAir
Inductance8nH
Tolerance±2%
Current Rating (Amps)4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.6mOhm Max
Q @ Freq140 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant5GHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.145" L x 0.120" W (3.68mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.18mm)
AL12A08N0GTR - Related Products
More >>
AL12B28N0GTR AVX Corporation, 28nH Unshielded Wirewound Inductor 4A 6mOhm Max Nonstandard, AL View
AL12B35N5JTR AVX Corporation, 35.5nH Unshielded Wirewound Inductor 4A 6.8mOhm Max Nonstandard, AL View
AL12A08N0GTR AVX Corporation, 8nH Unshielded Wirewound Inductor 4A 2.6mOhm Max Nonstandard, AL View