500X44W404MV4E
500X44W404MV4E
Part Number500X44W404MV4E
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case1410 (3524 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
500X44W404MV4E - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerJohanson Dielectrics Inc.
SeriesX2Y®
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance0.4µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesLow ESL (X2Y)
Ratings-
ApplicationsBypass, Decoupling
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Size / Dimension0.140" L x 0.098" W (3.56mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.070" (1.78mm)