CX1206MKX7R9BB104
CX1206MKX7R9BB104
Part NumberCX1206MKX7R9BB104
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case1206 (3216 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CX1206MKX7R9BB104 - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerYageo
SeriesX2Y®
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesLow ESL (X2Y)
Ratings-
ApplicationsBypass, Decoupling
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Size / Dimension0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)