3500S-2-203L
3500S-2-203L
Part Number 3500S-2-203L
Description POT 20K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 20k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 10 Turn Wirewound 2W Solder Lug
Payment Methods
Delivery Services
3500S-2-203L - Product Attributes
Part Status Active
Resistance (Ohms) 20k
Tolerance ±3%
Power (Watts) 2W
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter 0.249" (6.32mm)
Bushing Thread 3/8-32
Mounting Type Panel Mount
Size - Body Round - 0.875" Dia x 1.000" H (22.23mm x 25.40mm)