3500S-2-104L
3500S-2-104L
Part Number 3500S-2-104L
Description POT 100K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Package / Case
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 100k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 10 Turn Wirewound 2W Solder Lug
Payment Methods
Delivery Services
3500S-2-104L - Product Attributes
Categories
Potentiometers, Variable Resistors / Rotary Potentiometers, Rheostats
Datasheet 3500,01 Series
Standard Package 5
Manufacturer Bourns Inc.
Series 3500
Packaging Bulk
Part Status Active
Resistance (Ohms) 100k
Tolerance ±3%
Power (Watts) 2W
Built in Switch None
Number of Turns 10
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Rotation 3600°
Resistive Material Wirewound
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter 0.249" (6.32mm)
Bushing Thread 3/8-32
Mounting Type Panel Mount
Size - Body Round - 0.875" Dia x 1.000" H (22.23mm x 25.40mm)