3400S-1-502L
3400S-1-502L
Part Number 3400S-1-502L
Description POT 5K OHM 5W WIREWOUND LINEAR
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 10 Turn Wirewound 5W Solder Lug
Payment Methods
Delivery Services
3400S-1-502L - Product Attributes
Part Status Active
Resistance (Ohms) 5k
Tolerance ±3%
Power (Watts) 5W
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter 0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread 3/8-32
Mounting Type Panel Mount
Size - Body Round - 1.813" Dia x 1.750" H (46.04mm x 44.45mm)