3400S-1-101L
3400S-1-101L
Part Number 3400S-1-101L
Description POT 100 OHM 5W WIREWOUND LINEAR
Package / Case
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 100 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 10 Turn Wirewound 5W Solder Lug
Payment Methods
Delivery Services
3400S-1-101L - Product Attributes
Categories
Potentiometers, Variable Resistors / Rotary Potentiometers, Rheostats
Datasheet 3400 Series
Standard Package 1
Manufacturer Bourns Inc.
Series 3400
Packaging Bulk
Part Status Active
Resistance (Ohms) 100
Tolerance ±3%
Power (Watts) 5W
Built in Switch None
Number of Turns 10
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Rotation 3600°
Resistive Material Wirewound
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.813" (20.64mm)
Actuator Diameter 0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread 3/8-32
Mounting Type Panel Mount
Size - Body Round - 1.813" Dia x 1.750" H (46.04mm x 44.45mm)