284TBCF502A26A1
284TBCF502A26A1
Part Number 284TBCF502A26A1
Description POT 5K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 0.25W, 1/4W Solder Lug
Payment Methods
Delivery Services
284TBCF502A26A1 - Product Attributes
Part Status Active
Resistance (Ohms) 5k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Flatted
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Bushing Thread M7 x 0.75
Mounting Type Panel Mount
Size - Body Round - 0.630" Dia x 0.248" H (16.00mm x 6.30mm)