284TBBK103A26A1
284TBBK103A26A1
Part Number 284TBBK103A26A1
Description POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Package / Case
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 0.25W, 1/4W Solder Lug
Payment Methods
Delivery Services
284TBBK103A26A1 - Product Attributes
Categories
Potentiometers, Variable Resistors / Rotary Potentiometers, Rheostats
Datasheet 284 Series
Standard Package 1
Manufacturer CTS Electrocomponents
Series 284
Packaging Tray
Part Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Built in Switch None
Number of Turns 1
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient -
Rotation 250°
Resistive Material Conductive Plastic
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Knurled and Slotted
Actuator Length 0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Bushing Thread M7 x 0.75
Mounting Type Panel Mount
Size - Body Round - 0.630" Dia x 0.248" H (16.00mm x 6.30mm)