CX0805MRX7R0BB103
CX0805MRX7R0BB103
Part NumberCX0805MRX7R0BB103
Datasheet
Package / Case0805 (2012 Metric)
Detailed Description
CX0805MRX7R0BB103 - Product Attributes
Part StatusActive
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)