1210R-103J
1210R-103J
Part Number1210R-103J
Detailed Description
1210R-103J - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAPI Delevan Inc.
Series1210R
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)297mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.1Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant30MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test7.9MHz
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)