1210HS-563EKFS
1210HS-563EKFS
Part Number1210HS-563EKFS
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case1210 (3225 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
1210HS-563EKFS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series1210HS
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)85mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.9Ohm
Q @ Freq25 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test2.52MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.094" (2.40mm)
1210HS-563EKFS - Related Products
More >>
1210HS-563EKFS Delta Electronics/Components, 56µH Unshielded Wirewound Inductor 85mA 4.9Ohm 1210 (3225 Metric), 1210HS View