1210HS-563EJFS
1210HS-563EJFS
Part Number1210HS-563EJFS
Detailed Description
1210HS-563EJFS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series1210HS
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)85mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.9Ohm
Q @ Freq25 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test2.52MHz
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.094" (2.40mm)