0805CT-102EGTS
0805CT-102EGTS
Part Number 0805CT-102EGTS
Description CHIP INDUCTOR 1000NH2% 170MA 3.5
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 1µH Unshielded Wirewound Inductor 170mA 3.5Ohm 0805 (2012 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0805CT-102EGTS - Product Attributes
Datasheet 0805CT Series Datasheet
Standard Package 2000
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0805CT
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ceramic
Inductance 1µH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 170mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 3.5Ohm
Q @ Freq 16 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant 80MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 25MHz
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max) 0.041" (1.03mm)