0805CT-4N7EKTS
0805CT-4N7EKTS
Part Number 0805CT-4N7EKTS
Description CHIP INDUCTOR 4.7NH10% 800MA 0.0
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 4.7nH Unshielded Wirewound Inductor 800mA 60mOhm 0805 (2012 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0805CT-4N7EKTS - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet 0805CT Series Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0805CT
Packaging Cut Tape (CT)
Material - Core Ceramic
Inductance 4.7nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 800mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 60mOhm
Q @ Freq 50 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant 5.5GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250MHz
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max) 0.041" (1.03mm)