0805CS-222EJTS
0805CS-222EJTS
Part Number 0805CS-222EJTS
Description CHIP INDUCTOR 2200NH5% 160MA 2.7
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 2.2µH Unshielded Wirewound Inductor 160mA 2.7Ohm 0805 (2012 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0805CS-222EJTS - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet 0805CS Series Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0805CS
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 2.2µH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 160mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 2.7Ohm
Q @ Freq 16 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant 60MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 7.9MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max) 0.061" (1.55mm)