0805CS-360EGTS
0805CS-360EGTS
Part Number 0805CS-360EGTS
Description CHIP INDUCTOR 36.0NH2% 500MA 0.2
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 36nH Unshielded Wirewound Inductor 500mA 270mOhm 0805 (2012 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0805CS-360EGTS - Product Attributes
Datasheet 0805CS Series Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0805CS
Packaging Cut Tape (CT)
Material - Core Ceramic
Inductance 36nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 500mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 270mOhm
Q @ Freq 55 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant 1.7GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250MHz
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max) 0.061" (1.55mm)