0630CDMCCDS-6R8MC
0630CDMCCDS-6R8MC
Part Number 0630CDMCCDS-6R8MC
Description FIXED IND 6.8UH 5A 48 MOHM
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 6.8µH Shielded Molded Inductor 5A 48mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
0630CDMCCDS-6R8MC - Product Attributes
Datasheet 0630CDMCDDS Datasheet
Standard Package 1500
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series 0630CDMC/DS
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Metal
Inductance 6.8µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5A
Current - Saturation 6.3A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 48mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)