0415CDMCCDS-1R0MC
0415CDMCCDS-1R0MC
Part Number0415CDMCCDS-1R0MC
Detailed Description
0415CDMCCDS-1R0MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
Series0415CDMCC/DS
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreMetal
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)5.6A
Current - Saturation8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)27.6mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Features-
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)