0618CDMCCDS-6R8MC
0618CDMCCDS-6R8MC
Part Number0618CDMCCDS-6R8MC
Detailed Description
0618CDMCCDS-6R8MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1500
ManufacturerSumida America Components Inc.
Series0618CDMC/DS
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreMetal
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)3A
Current - Saturation5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)110mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)