177CDMCCDS-8R2MC
177CDMCCDS-8R2MC
Part Number177CDMCCDS-8R2MC
Detailed Description
177CDMCCDS-8R2MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
Series177CDMCC/DS
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreMetal
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)14.5A
Current - Saturation22.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9.2mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)