0518CDMCCDS-3R3MC
0518CDMCCDS-3R3MC
Part Number0518CDMCCDS-3R3MC
Detailed Description
0518CDMCCDS-3R3MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
Series0518CDMCC/DS
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreMetal
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)4.2A
Current - Saturation6.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)58mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)